Тенисът е не само велик спорт, но още начин на мислене и поведение!
НАЧАЛО
ИСТОРИЯ НА ТЕНИСА В БУРГАС
ЗА НАС СЪСТЕЗАТЕЛИ ПОДГОТВИТЕЛНИ ГРУПИ РЕКЛАМА ВРЪЗКИ КОНТАКТИ
Екип на академията
Директор и Главен треньор:
 
Тенис треньори:
 
Треньор по ОФП:
 
Кинезитерапевт:
 
Администратор:
Тенис програми
Тенис за начинаещи
 
Състезателен тенис
 
Други
Поздравления
 
 
За контакт
8000 Гр. Бургас
Бул. "Ал.Батенберг" 2
Тел./Факс: + 359 56 827236
GSM: 0887 500602
E-mail: info@tcbriz.com
ИСТОРИЯ НА ТЕНИСА В БУРГАС
1922 - 1989 г.
През есента на 1920 г. в град Бургас идва първият английски вицеконсул след войната – Антони (Тони) Кендъл, млад човек, женен за българка. Кендъл бил запален футболист и членувал в "Черноморец" – по-стария и по-авторитетен клуб. На младия англичанин обаче му се играело и тенис. Но в Бургас нямало къде! И ето, че един ден той става инициатор и виновник за изградените от "Черноморец" през пролетта на 1922 г. 2 тенис корта в градинката, наричана днес Спортна площадка "Васил Левски". Виновник, защото по-голямата част от необходимите средства биват набрани от чуждите консули и параходни агенти в града, проагитирани от него.

Кортовете са изградени по указания на Кендъл от кариерен или глинест пясък на мястото на баскетболното игрище. Тези кортове просъществуват само 12 години. През това време "Черноморец" или по-право изградената секция при клуба не проявява абсолютно никаква организационна и морална дейност за запазване и развитие на този спорт в града ни. Играчите на "белия спорт" тогава носят бели, широки по модата панталони, а жените-бели поли, една педя под коляното. От чужденците започват да идват и да играят Кочо Бези с жена си и по-големият му брат Стефан Бези - румънски вицеконсул и двамата параходни агенти на "Черноморска параходна агенция" АД и работещият в агенцията млад момък Калоянис. По-късно братята Бези си правят собствено игрище в двора зад къщата си. Днес на същото място срещу хотел "Приморец" се намира ресторант "Бургаска среща". Други играчи от тогавашното време са Ханс Гилмайден – норвежки вицеконсул и французите Жан Лангуе и инж. Маркюс – двамата на служба в "Големите български мелници" АД, съответно, като прокурист и завеждащ мелничната лаборатория.

През 1924 г. тенис започват да играят и няколко бургазлии, като Георги Хаджипетров, Борис Филев, Стефан Кулев, Емил Папломатас, Христо Кирчев, Иван Чернооков, Любен Ковачев, братя Далакчиеви, а така също и няколко бургазлийки- Стефка Бурмова, Анка Хаджипетрова, Найда Маркова-Калова и др.

Поради проявено безразличие и нехайство от страна на "Черноморец", поддържането на кортовете през 1933 г. е преустановено, те биват занемарени, разградени и най-накрая изоставени. Така завършва и първият, идиличен период на тениса в Бургас.

През пролетта на 1936 г. Георги Хаджипетров, Христо Кирчев и Росен Чорбаджиев решават по своя инициатива да изградят наново двата корта със собствени средства и труд и след като всичко е готово на 16.07.1936 г. се провежда учредителното събрание на новосформирания Тенис клуб "Бургас". През следващата 1937 г. се провежда и първото в историята на тениса в Бургас междуградско състезание с тенисистите от Варна на тяхна територия.

През 1939 г. под натиска на "Черноморец" тенис клубът престава да съществува и тенисът преминава към него. По същото време 1939-1941 г. Италианското училище в града предоставя възможност на няколко свои 15-16 годишни ученици и ученички, като награда за успеха им през годината, да се запознаят с тениса и да играят организирано по няколко часа седмично. Между тях са Йоланда Кулева-Хрусанова, Минка Димитрова-Коларова и Апостол Карамитев.

В този си вид кортовете просъществуват 6 години, защото с нахлуването на германците в Съветският съюз през 1941 г. те биват унищожени. На тяхното място се установява на постоянно квартируване военна част от бреговата охрана. Това е и краят на вторият период на тениса в Бургас.

След края на войната площадката е освободена, но на нея се установява "Цар Баскетбол" и така до 1955 г. , когато Градският съвет на БСФС изгражда един корт /днешният долен корт/. В началото на следващата година е изградена и първата секция по тенис към Градският съвет на БСФС. Тя се състои от десетина члена между които Георги Хаджипетров, Асен Филев, Мильо Цуцев, Никола Кожухаров, Георги Дончев, Георги Джагаров, Васил Казаков, Оник Чепинян, арх. Янко Чонков, Асен Гугучков и др. Тъй като кортът е без ограда той постоянно е използван и за баскетбол и волейбол без да се вземат никакви мерки срещу това от страна на когото и да било. През август 1957 г. се провежда и първото градско състезание по кръговата система.

През 1959 г. по нареждане на Градският комитет на БСФС, за който тенисът се оказва един буржоазен спорт с вредно западно влияние, кортът е преустроен на баскетболно игрище. По този жалък начин завършва живота на тениса на сегашната спортна площадка "В.Левски" срещу пристанището. Той просъществува там 38 години с две паузи от общо 15 години.

След трансформирането на тенис корта на спортната площадка "В.Левски" в баскетболно игрище, в Бургас се получава вакуум за тенис игрища до момента, в който благодарение на усилията на д-р Стоян Стоянов през 1963 г. в двора на ІІІ Поликлиника се оформя първо един червен, а в последствие асфалтов корт, който остава и единствен до 1976 г. През 1976 г. до стадион "Нефтохимик" са построени 3 червени и 2 асфалтови корта, а през следващата 1977 г. в района на ВХТИ 4 асфалтови корта и в района до Бургаският затвор още 1 червен. През периода 1977-1980 г. по инициатива на д-р Стоянов в района на Окръжна болница се открива спортният комплекс "Медик", който включва и 4 асфалтови корта. През 1980 г. в района на летище "Бургас" са изградени 3 асфалтови корта, а до Проектантска организация в града е построен 1 асфалтов корт. През следващите години на двете бази са построени по още 1 корт. Така се стига до 1988 г. , когато в парк "Езеро" благодарение отново усилията на д-р Стоянов се открива и най-голямата база в града състояща се от общо 10 червени корта.

Информацията е набавена от материали на в-к "Тенисът в Бургас" 1995 г.
1989 - 2003 г.
След настъпването на демократичните промени в страната ни през 1989 г., тенис спорта получава полагащото му се признание и това допринася неимоверно много за неговото популяризиране и развитие. Резултатите в професионално отношение също не закъсняват и Бургас се превръща в един от водещите тенис центрове в България. В началото на промените след реформите във всички сфери на обществения живот тенисът в града се озовава под шапката на РКФС "Химик". Треньорският екип в клуба – Веселин Мирчев (главен треньор), Красимир Димитров, Евгени Иванов и Пламен Капралев успява да постигне най-големите резултати до този момент за тениса в града ни. В периода 1989 – 1992 г. състезателите на треньора Пламен Капралев – Александър Касъров, Пламен Недков, Радослав Лукаев и Лъчезар Касъров печелят над 40 призови места в различни държавни първенства и турнири и успяват да наредят Бургас сред водещите тенис центрове в страната. Особена гордост за града ни става състезателят Радослав Лукаев, който остава и най-успешният бургаски тенисист до момента – вицешампион на Европа за юноши до 14, 16 и 18 г. Полуфиналист на Wimbledon Juniors 2000, Четвъртфиналист на Roland Garros Juniors 2000, участник в основната схема на турнира от Големия шлем за мъже US Open през същата година, където след три поредни победи в квалификациите, губи в първия кръг на основната схема от Николай Давиденко (Русия) с 4:6 6:4 4:6 4:6. Национален състезател в отбора на България за купа Дейвис, победител в множество национални и международни турнира за юноши и мъже. В националните първенства и турнири в този период отлично се представят също Станимир и Теодора Мирчеви, които под ръководството на своя баща Веселин Мирчев печелят множество титли от държавни първенства и турнири.

През 1993 г. РКФС "Химик" приключва своето съществуване и тениса в града ни се озовава в новоучредения Тенис клуб „Нефтохимик”.

През 1993 г. треньора Пламен Капралев напуска Тенис клуб „Нефтохимик” и учредява Тенис клуб "Атлантик". Клубът възстановява кортовете на Колежа по Туризъм и освен работата с подрастващите, успява да привлече и почти всички любители в града. Със съдействието на Пламен Капралев в Бургас от Димитровград пристига на работа треньора Петър Михалев. Организират се множество любителски турнири и мястото се превръща в основно за аматьорския тенис в града в следващите 10 години. Клубът съществува до 1996 г., след което е закрит.

През 1996 г., Пламен Капралев учредява Тенис клуб "Бриз" и на Спортната площадка "Васил Левски" в центъра на града изгражда 2 червени корта. Това е всъщност и първото място, където тенисът се е появил в града ни. През периода 1996 – 2003 г. състезателите на клуба Самуел Лазаров, Лиляна Золумова, Надя Савева и Мария Тончева печелят над 30 призови места от Държавни първенства и турнири. Най-големи успехи в този период постига Борислав Капралев, който спечелва над 50 призови места, става шампион на България за юноши до 12 г., а през м.декември се класира между първите 32 момчета в света на най-големия турнир за тази възраст – турнира Orange Bowl в Маями (САЩ).

В този период друг изявен бургаски тенисист е състезателят на Тенис клуб "Нефтохимик" Евгений Банков, който под ръководството на треньора Веселин Мирчев става един от най-добрите в страната в своята възраст спечелвайки редица държавни турнира.

С това се изчерпват и професионалните успехи на бургаския тенис, като вниманието се пренася главно сред любителите в града.

През 2002 г. в Бургас се учредява Тенис клуб "Приморец", в който заниманията се водят от треньора Петър Михалев. Клубът ползва тенис базата в парк "Езеро" и работи главно в сферата на любителския тенис, като ежегодно организира поредица от градски и национални турнири.
2003 - 2013 г.
Това е периода, в който любителския тенис преживява своето най-голямо развитие. Провеждат се множество любителски турнира - на базата в парк "Езеро", Колежа по Туризъм и Спортна площадка "Васил Левски".

През 2003 г. Тенис клуб "Бриз" създава и учредява Бургаската Тенис Лига за Аматьори (БТЛА) – единствената по рода си Аматьорска тенис лига в България. Идеята й е да обедини повечето любители на тениса в града и региона, които в една оспорвана надпревара през цялата година, по системата всеки срещу всеки, да излъчват шампионите на Бургас при аматьорите. През първата година в нея участват 32 мъже, а през 2013 г. участниците са вече над 100. През годините трайна следа оставя Тодор Митев, който става петкратен победител (2003-2007), без да допусне нито една загуба, както в срещите от редовния сезон, така и в Мастерса в края на всяка година. През 2009 г. в БТЛА стартира и съревнование за жени, през 2010 г. срещи на двойки при мъжете, а от 2012 г. и състезание на смесени двойки. Поради постоянно нарастващия интерес към това уникално съревнование през 2011 г. БТЛА е регистрирана, като самостоятелно юридическо лице.

Междувременно този период се характеризира и с появата на множество тенис клубове:

През 2006 г. част от треньорския екип на Тенис клуб "Нефтохимик" се отделя и учредява Тенис клуб „Черноморец”. Клубът се занимава главно с подрастващи, като под ръководството на треньора Веселин Мирчев се подготвят много талантливи деца. Клубът ползва базата в парк "Езеро".

През 2008 г. в града е учреден Тенис клуб "Бургас", който ползва базата в ж/к "Изгрев". Децата в него тренират под ръководството на треньора Мирослав Керчев.

През 2010 г. е учреден Тенис клуб "Галакси Спорт". Клубът ползва базата в парк "Езеро", а тренировките се водят от треньора Славена Цветанова.

През 2012 г. в града е учреден Тенис клуб "М-Тенис" с треньор Тихомир Бакалов. Клубът води заниманията си на базата в ж/к "Зорница".

През 2013 г. в Бургас възникват още три клуба - Тенис клуб "Албатрос", който ползва кортовете на Колежа по Туризъм, Тенис клуб "Авеню", който в момента строи свой тенис комплекс и Тенис клуб "Адвантидж", който провежда своите занимания в кв."Лозово".

Информацията е набавена от собствени източници.
Видео зона
Представяне на учасниците в турнира за деца до 10 г.
Открит турнир в зала м. Ноември 2013
Как протича една тренировка с деца, треньор Пламен Капралев
Партньори




Wikky - aаксесоари за мобилни телефони - iPhone, HTC, Samsung
© Copyright 2008. Tennis Club "BRIZ". All Rights Reserved. Реклама  |  Контакти  |  Новини    |    Design: ViperStudio.NET